Ви є тут

Словник термінів

A

ABC - American Bowling Congress (Американська Асоціація гравців Боулінг) - Громадська організація, спільно з WIBC законодавець правил у світі боулінгу .

AMF (American Machinery & Foundry) - американська машинобудівна компанія, що створила сучасний боулінг. У 1946р. була представлена ​​перша автоматична машина з установки кеглів на доріжку - пінспоттер . Зараз компанія AMF Bowling Products Inc. - Найбільший виробник і розробник обладнання, аксесуарів та комплектуючих для гри в боулінг. Компанія AMF Bowling Center Operation (BCO) - найбільший у світі оператор власної мережі боулінг -центрів.

AMF Bowling World Cup (Кубок світу AMF з боулінгу) - неофіційний чемпіонат світу з боулінгу - найкрупніший і найпрестижніший рейтинговий турнір з боулінгу , який організовується компанією AMF.

AMF Sentury (Сенчури) - спеціалізований підрозділ компанії AMF, яка провадить витратні матеріали та обладнання для догляду за доріжками.

Anvilane (Анвілан) - зареєстрована торгова марка, синтетичне покриття для доріжок компанії Brunswick, що представляє собою композитний матеріал на основі фенол - формальдігідной смоли та оксиду алюмінію. Найбільш міцне покриття з усіх існуючих на ринку , що має довічну гарантію від розшарування.

Approach (Зона розбігу) - простір між зоною відпочинку гравців і власне доріжкою, по якій рухається (розбігається) боулер перед кидком. Довжина розбігу приблизно 4,5 м.

Arrows (Стрілки) - мітки на доріжці, призначені для прицілювання при кидку кулі для результативної гри в боулінг.

 

B

Baby split (Бебі-спліт) - комбінація з двох кеглів (3-10 , 2-7 , 4-5), що залишилися після першого кидка.

Backend (бекенд) - останні 7,5 метрів доріжки перед піндеком, повинен бути абсолютно "сухим", тобто без масла.

Bagger (Баггер) - серія з 5 -ти страйків підряд.

Baker Format (Раунд у форматі Бейкера) - формат раунду, в якому більше одного гравця грає в одному геймі . Наприклад , якщо команда складається з п'яти учасників , то перший гравець грає перший фрейм , другий - другий, .. і тд. Цей формат використовується для команд з двох , трьох , чотирьох , або п'яти осіб. У цьому форматі кожна команда грає весь гейм на єдиній доріжці.

Ball Return (Возвратнік) - підйомний пристрій системи повернення кулі з викочуванням куль в зоні відпочинку гравців.

Ball Track (Бол трек) - сліди від масла на кулі, які залишаються після зіткнення кулі з доріжкою.

Ball trigger (Бол тригер) - датчик (фотоелемент) у пінспоттера , реєструючої прохід кулі до піндеку.

Big five ( Велика п'ятірка ) - Спліт з трьома кеглями на одній стороні і двома - на іншій.

Big four ( Велика четвірка ) - спліт з кеглів 4-6-7-10 .

Board ( Дошка ) - складова частина дерев'яної доріжки ; відстань приблизно в дюйм , що використовується при коригуванні кидка ( розбігу ) ; в доріжці 40 дощок.

BOSS ( БОС ) - Bowling Operation Scoring System - система підрахунку очок і управління боулінг- центром . Програмне забезпечення , спільно розроблене компаніями AMF , Microsoft , Micros .

Bowler ( Боулер ) - гравець в боулінг. Розрізняють Regular Bowler ( постійно грає ) і Open Bowler (граючий нерегулярно , час від часу) , Pro- Bowler ( професійно грає на рейтингових змаганнях з постійним спонсорством одного з виробників обладнання або аксесуарів для боулінгу ) .

Bowling ( Боулінг ) - від англійського to bowl ( котити ) . Гра, що полягає в збиванні кулею кеглів , встановлених в кінці доріжки.

Bowling Ball ( Куля для боулінгу ) - снаряд круглої форми з отворами для пальців , яким збивають кеглі при грі в боулінг. Розрізняють кулі для спеа ( хаусболл , пластикові кулі або « добивочним ' ) і професійні : реактивні і проактивні . Куля повинна бути круглим , довжина кола діаметрального перерізу кулі - 68,58 см , вага кулі не повинен перевищувати 7,258 кг ​​( 16 фунтів).

Breakpoint ( Брейкпойнт ) - точка на траєкторії руху кулі по доріжці , з якою куля починає рухатися ( в поперечному напрямку) в іншу сторону ( заходить на хук ) .

Brooklyn ( Бруклін ) - простір між 1 і 3 кеглями для правшів і між 1 і 2 - для лівшів . Технічно страйк в « Бруклін » цінується менше , хоча на результат гри це не впливає.

Brunswick - велика американська компанія - міжнародний концерн , виробник обладнання для спорту і відпочинку , родоначальник виробництва обладнання для боулінгу

Bucket ( Баккет ) - Спліт 2-4-5-8 для правшів і 3-5-6-9 - для лівшів .

Buzzard ( Баззард ) - Три сплита поспіль

 

C

Capping ( Кеппінг ) - пластикова кришка між доріжками , що закриває встановлені усередині дерев'яної підоснови напрямні повернення кулі від пінспоттера до возвратніка зони гравців.

Carpet ( Килим ) - коротка і широка конвеєрна стрічка в задній частині пінспоттера , що подає кеглі , прибирані з піндека граблями на елеватор .

Carrydown ( Винос ) - 1 ) явище транзиту ( перенесення ) кулею масла по доріжці на бекенда . Низький винос говорить про високу якість кондиціонера (див. Cоnditioner ) .

Center of Gravity , CG (Центр гравітації) - Найважча частина кулі.

Conditioner ( Кондиционер ) - масло певної в'язкості , що наноситься на доріжку для її захисту від перегріву і пошкоджень від падінь кулі на доріжку. Дає можливість кулі поступально рухатися по доріжці , провертаючись навколо своєї осі.

Core ( Ядро кулі) - внутрішня частина кулі для боулінгу , що складається з вагового блоку і заливки.

Cup ( Чашка ) - деталь столу пінспоттера , утримувач, в який падає кегля з бункера перед постановкою на піндек .

Curtain Wall ( Підвісна стіна) - стіна, що відокремлює машинне відділення від ігрового залу; знизу не доходить до підлоги на висоту 1,91 м.

 

D

Differential ( Диференціал ) - Різниця між низьким і високим RG (див. RG ) . Диференціал - це індикатор потенційного хука кулі. Прийняті 3 типи диференціалів . Диференціал від 0,1 до 0,2 свідчить про невеликі потенційні можливості кулі. Диференціал з показником від 0,3 до 0,4 - середній потенціал . Диференціал від 0,5 до 0,8 - показник найвищого потенціалу кулі.

Dispenser ( Отбойник ) - пристрій пінспоттера , що зупиняють куля , що потрапляє в піндек ; як правило , міцний дерев'яний брус з гумовими прокладками.

Distributor ( Дистриб'ютор ) - розподільний механізм - транспортер (' рука ') в пінспоттера , що укладає підняті елеватором кеглі в бункер ( завантажувальну касету ) .

Double ( Дабл ) - Два страйка поспіль .

Drilling ( Дріллінг ) - рассверловкі кулі під гріп (див. Grip ) боулера .

Durabowl Bumpers ( Бампери ) - металеві профілі , що встановлюються по краях доріжки. Застосовуються при грі малодосвідчених гравців і дітей. Додатково можуть оснащуватися « біжать вогнями » з світлодіодним стрічки.

 

F

Frame ( Фрейм ) - складова частина гри (як сет в тенісі ) . У грі 10 фреймів , на кадрі - два кидки (якщо перший кидок - страйк , тоді наступний кидок починає новий фрейм ) .

Full roller ( Фулл роллер ) - Один з варіантів обертання кулі. коли трек проходить між отвором під великий палець і отворами під середній і безіменний пальці .

 

G

Grandma's Teeth ( Бабусині зуби) - Спліт 4-6-7-10 .

Grip ( Грип ) - хват кулі рукою. Залежить від розмірів і особливостей кисті кидкової руки боулера , а також від того , яку техніку кидка він має намір використовувати.

Gutter ( Гаттер ) - пластикові поглиблення , що розташовуються по обидва боки доріжки.

 

H

Handicap ( Гандикап ) - система підрахунку очок , що дозволяє зрівнювати шанси майстрів і початківців гравців. На практиці зустрічається у вигляді додаткового бонусу , який додається до результату гри. Гандикап може розраховуватись за системою певної організаторами турніру в залежності від результатів гравця або якщо гравець належить до певної групи . Наприклад , гандикап часто надають жінкам і дітям.

Helicopter ( Гелікоптер ) - різновид техніки кидка , що забезпечує обертання кулі ' на себе ' , тобто протилежне тому обертанню , яке спостерігається , коли куля котиться по рівній поверхні . У відмінності від кидка хуком в результаті гелікоптером куля рухається практично по прямій лінії.

Hook ( Хук ) - заключний елемент траєкторії « підкручені » кулі на бекенда - різке відхилення справа наліво у правшів і зліва направо у лівшів ; динамічний показник , що характеризує здатність кулі « закручуватися , на бекенда.

Houseball ( Хаусбол ) - серія куль з вагами від 6 до 16 футів. Входить в комплект поставки обладнання . Іншими словами - прокатні кулі . Свердління таких куль стандартне під звичайний , а не спортивний хват . Стандартне свердління має кілька розмірів - від small (для дітей і жінок) , до хх - large (для людей з великими пальцями) . Вага кулі , як і розмір отворів , зазвичай вказується на прокатному кулі. Найчастіше прокатні кулі одного ваги мають однаковий колір. Такі кулі призначені для прямих кидків. Хуков , «кручені » кидки такими кулями робити не варто , без спеціальної підготовки це може закінчитися травмою суглобів кисті і пальців руки.

HPL ( Ейч- Пі- Ель ) - High Pressure Laminate , High Perfоrmance Lanes - абревіатура, що позначає покриття доріжок від AMF з абразівоустойчівого ламінату високого тиску ( Phenolic Resin High Density ParticleboardSandwich Laminate ) , виглядаючого , як натуральне дерево .

HPL Alliance Lanes ( Альянс ) - марка особливого ламінату , пріменяемогов « синтетичних » доріжках AMF . Відмінні особливості : динаміка , що повторює дерев'яні доріжки , стійкість до змін температури і вологості , зносостійкість і будова - сендвіч з високофенольних смол ( Phenolic Laminate ) зверху і знизу і деревинно-волокнистої плити ( Phenolic Resin High Density Particleboard Sandwich Laminate ) в серцевині сендвіча .

 

I

I- beam ( Ай -бім ) - жорсткий профіль ( дерев'яний двотавр ) з деревоволокнистих плит ( мульти- плекса ) , в розрізі нагадує велику літеру i латинського алфавіту. Використовується при монтажі дерев'яної підоснови доріжок. IntegraLanes ( Інтегра ) - « синтетичні » доріжки AMF (див. HPL Alliance ) .

 

K

Kingpin - головний кегля , кегля № 1 .

 

L

Laminate ( Ламінат ) - покриття « синтетичних » доріжок від AMF з абразівоустойчівого ламінату високого тиску ( Phenolic Resin High Density Partcleboard Sandwich Laminate ) , виглядаючого , як натуральне дерево .

Lane ( Доріжка ) - поверхня , по якій рухається куля до кегля ; складна конструкція з дерев'яних дощок ( дерев'яні доріжки ) або ламінату (синтетичні доріжки ) і дерев'яної ж підоснови ( subfoundation ) з трьох шарів дерева ( поперечні лаги , поздовжні ай- біми , плити МДФ) , яка монтується на бетонну стяжку підлоги . Доріжка повинна бути 18,228 м в довжину і 1,668 м завширшки (плюс -мінус 0,01 см).

Lane Condition ( Кондиція доріжки) - стан доріжки , що характеризується в'язкістю нанесеного кондиціонера ( масла) , характером ( малюнком) нанесення і товщиною його шару .

League ( Ліга ) - добровільне тимчасове об'єднання боулерів , регулярно грають / тренуються разом / один з одним з метою підвищення особистих результатів гри та економії коштів . Аналог гри за абонементами .

Length ( Довжина ) - динамічна характеристика кулі , що описує його здатність поступально рухатися по прямій до брейкпойнта , не змінюючи траєкторії.

Lily (Лілі ) - Спліт 5-7-10 ( Відомий так само як « кисле яблуко ')

Lockers ( Локери ) - шафки в боулінг- центрі для зберігання куль і інших аксесуарів для гри в боулінг , що надаються боулери в оренду.

Long oil ( Довге масло) - Нанесення масла на доріжку далі норми - від лінії фолу на 35-40 футів.

LPBT - Ladies Professional Bowlers Tour . ( Професійний Тур Жінок - гравців у Боулінг ) . LPBT - жіночі змагання з болуінгу на найвищому рівні. Змагання в рамках туру виробляються по всьому світу , причому їх формат змінюється незначно .

 

M

Masking Panels ( Маскувальні панелі) - декоративні панелі , відгороджують підвісну стіну і машинне відділення від ігрового залу. Зазвичай яскравих світлоповертаючих квітів для концентрації уваги на кеглях ; формують «обличчя» боулінг -центру. Маскувальні панелі AMF - двосторонні , світяться в ультрафіолеті .

Match Play ( амер. ) - Турнір (не плутати з англійським ) - метод гри , при якому кожен гравець ( команда ) грає проти іншого гравця ( команди). Переможець , який визначається порівнянням результатів з або без урахування гандикапу , отримує за перемогу турнірні очки .

Match Play ( англ. ) Cтиковие гри (не плутати з американським ) - метод проведення змагань , за яким до наступного раунду змагань проходить лише одна з пари змагаються доріжок.

Match Points ( Турнірні очки ) - додаткові очки , які можуть бути додані до рахунку гравця або команди , за перемогу (одержання кращого результату , ніж супротивник ) геймі ( серії ігор). Турнірні очки зазвичай використовуються в індивідуальному заліку або простому командному турнірі.

 

N

No Tap ( Гра з полегшеним страйком ) - метод підрахунку результатів гри , при якому гравець може не добивати залишилися після першого удару кеглі , якщо кількість збитих кегель більше вказаної величини полегшеного страйка . У правилах турніру вказується кількість кегель , за яке гравцеві зараховується страйк . У більшості турнірів , що грають з полегшеним страйком , страйк зараховується за 8 - 9 збитих кегель .

 

P

Pacer ( пасующій ) - гравець , який не входить до списку учасників турніру , але граючий для того щоб число гравців ( команд ) було парним. Результати гри пасующего не враховуються.

Paddle ( Лопата ) - механізм системи повернення кулі в пінспоттера , що оберігає від попадання кеглів в прийомний отвір ліфта.

PBA - Професійна Асоціація боулерів .

PBL Positive Ball Lift ( Ліфт ) - підйомний пристрій , яке за допомогою пасової передачі закочує кулю на ' гірку ' , з якою куля скочується під дією своєї ваги по напрямних , прокладеним під доріжкою до возвратніка . У пінспоттера 8800 GOLD - AMF Fast Track - Horizontal Ball Return - горизонтальний викочування кулі.

Perfect game - Гра з максимальним результатом у 300 очок .

Pin ( кегля ) - 10 кеглів , поставлених у вигляді трикутника на піндеке , складають мішень , яку збивають кулею при грі в боулінг. Кегля повинна бути 38,1 см по висоті , 12,065 см по ширині і важити в межах 1,531-1,644 кг .

Pin Bin ( Бункер ) - завантажувальна касета у верхній частині столу пінспоттера , куди послідовно подаються кеглі за допомогою дистриб'ютора .

Pinboy ( Пінбой ) - обслуговуючий персонал в боулінгу до моменту винаходу пінспоттера в 1946 р. , молоді люди , які за гроші ( 5 центів гра ) вручну ставили кеглі на доріжки .

Pindeck ( Піндек ) - крайня частина доріжки ; майданчик , на яку пінспоттер встановлює кеглі .

Pinjam ( Пінджем ) - явище застрявання кеглів в пінспоттера .

Pinsetter ( Пінсеттер ) - машина , яка теж ставить кеглі на доріжку. Винахід компанії Brunswick 1956

Pinspotter ( пінспоттера ) - винахід інженерного генія AMF , представлене в дії в 1946 р. Автоматичний пристрій , що встановлює кеглі на доріжку ( піндек ) .

Pit Light ( Пітлайт ) - підсвічування кеглів на піндеке люмінесцентної та ультрафіолетової лампами.

Pit Signal ( Пітсігнал ) - система підсвічування кеглів в пінспоттера інфрачервоними лампами для забезпечення роботи цифрової камери системи підрахунку очок в умовах екстриму - «нічного боулінгу ' .

Pocket ( Карман ) - простір між першою і третьою ( між першою і другою для гравця - лівші) кеглями . При попаданні кулею в кишеню ймовірність збивання всіх кеглів ( страйка ) максимальна. На сленгу російських боулерів також зустрічається варіант ' пакет' . Страйк в кишеню вважається технічно правильним.

Premium House Shoes ( Змінне взуття ) - спеціальне взуття для гри в боулінг. Відрізняється від звичайної підошвою з натуральної шкіри ( для ковзання ) і каблуком з гуми ( для гальмування ) . У зоні гравців відвідувачі знаходяться тільки у змінному взутті .

Pro- active ( Проактивна куля) - куля , що має поверхню з жорсткими частинками - включеннями ( partition technology ) , більш агресивно взаємодіє з доріжкою для більшого гака .

Pro -Shop ( прошоп ) - ' магазин для професіоналів ' , магазин- майстерня при боулінг- центрі , який представляє боулери послуги з рассверловкі куль і продажу аксесуарів для гри в боулінг.

 

R

Reactive ( Реактивний куля) - куля , що має ексцентрик у ваговому блоці для зміни його інерційних характеристик і для полегшення підкручення кулі.

Reception ( годинна ) - стійка управління , центральна стійка менеджера , місце в боулінг- центрі , де боулер замовляє доріжки , отримує змінне взуття , розплачується за послуги.

Reducer ( Редуктор ) - механічний пристрій типу коробки передач , що складається з набору шестернею в картері , заповненому маслом , передавальне зусилля з електромотора на робочі вали пінспоттера .

RG ( РЖ ) - Ratio of Gyration - Показник інерції кулі; динамічна характеристика ядра кулі , що впливає на реакцію кулі. Вимірюється в дюймах , які показують відстань між ядром кулі та її основною масою . Існує 3 типи RG : Низьке RG = від 2.430 до 2.540 , середня RG = від 2.541 до 2.690 та високу RG = від 2.691 до 2.800 . Кулі з низьким RG швидше і легше набирають обертів , що веде до більш раннього хуку . Кулі зі середньому RG набирають обертів повільніше і роблять більш пізній хук . У куль з високим RG маса максимально віддалена від ядра , завдяки чому куля важко набирає обертів і робить найпізніший хук .

Release ( Реліз ) - викид кулі на доріжку.

Round - robin ( в американському варіанті - ABC Schedule ) - Соревнованіяо правилами АВС ( Американської Асоціації Гравців у Боулінг ) . Кожен з гравців у цьому раунді грає по одному гейму проти кожного іншого гравця . Наприклад , якщо в раунд пройшло 24 гравці , то кожен з гравців зіграє 23 гри , по одній проти кожного з соперніков.Спісок ігор створюється таким чином , щоб ніякі два гравці не грали один проти одного двічі , а один і той же гравець не грав на тій же парі доріжок два рази поспіль .

 

S

Scoring ( Скоринг ) - система підрахунку очок.

Semi- roller ( Пів- роллер ) - Найбільш популярний кидок. Трек (див. трек ) проходить по кулі в декількох сантиметрах від Тампа і Фінгера під середній палець.

Shuttle ( Човник ) - пристрій столу пінспоттера , що переміщує кеглі з бункера в чашку.

Snake eyes ( Очі змії) - спліт 7-10 .

Solid State ( Солід Стейт електромотор ) - електромотори AMF з подвійною обмоткою , захистом від перегріву і вбудованим захистом від перевантаження , можуть працювати цілодобово.

Spare ( Спеа ) - результат фрейму , коли всі кеглі збиті з двох кидків (з другого кидка ) . За спеа нараховується 10 очок плюс окуляри наступного кидка .

Spinner ( Cпіннер ) - тип обертання кулі , коли трек утворюється в нижній частині кулі.

Split ( Спліт ) - залишилися Несбіта кеглі після першого кидка у фреймі , розділені на дві окремі групи , між якими проходить куля , що представляє певну складність для збивання всіх кеглів другим кидком . Збивання сплита не дає додаткових переваг , зараховується звичайний спеа ( spare ) .

Stepladder ( Степледдер ) - формат фінального етапу турніру , який передбачає на кожній стадії ( сходинці ) виявлення найсильнішого з двох гравців (або команд) , який на наступній стадії зустрінеться з суперником , що зайняв на попередньому етапі більш високе місце . Наприклад , в степледдере з чотирьох гравців переможець пари № 4 - № 3 зіграє з № 2 за право зустрінеться в матчі за перше місце (зазвичай з двох партій ) з № 1 .

Strike ( Страйк ) - результат фрейму , коли з першої спроби збиті всі 10 кеглів . За страйк нараховується 10 очок плюс окуляри наступних двох кидків.

Strike -Shot ( Страйк- Шот ) - Формат гри , коли в кожному фреймі дається всього один кидок . При збиванні першої кеглі окуляри подвоюються. Якщо перша кегля не збитися , окуляри вважаються за кількістю збитих кеглів . Гра , як і в класичному варіанті , складається з 10 фреймів . Максимальний результат в даній грі 200 очок ( 10 страйків ) .

Subfoundation ( Дерев'яна підоснова доріжки) - жорсткий дерев'яний каркас з трьох шарів спеціально висушеного дерева з просоченням ( поперечні лаги , поздовжні ай- біми , плити МДФ) , що прикріплюється дюбелями до бетонної стяжки підлоги. Основа для ламінату доріжок.

Surlyn ( Сірлін ) - зареєстрована DuPont марка пластику , використовувана у виробництві покриття кеглів AMFUTE II методом інжекційного молдінга .

Swip Bar ( Граблі ) - захисний пристрій столу пінспоттера , згрібати що впали кеглі на килим.

 

T

Table ( Стіл ) - рухома частина пінспоттера , яка ставить кеглі на доріжку , піднімає кеглі для проходу граблів ; складається з власне столу , шаттла , чашок , ножиць.

Thumb ( Тамп ) - спеціальна вставка в отвір під великий палець.

Timing ( Тайминг ) - проміжок між початком руху від фол - лінііі релізом.

Truss Foundation ( Трас ) - дерев'яна підоснова під доріжки , використовувана більшістю конкурентів. Більш дешева технологія . Поперечний по відношенню до доріжок розташування . Менш жорстка конструкція (на відміну від ай- Бімов ) , що позначається на довговічності та результативності доріжок. Абсолютно не пристосована для установки бамперів .

Turkey ( Індик ) - три страйка поспіль .

 

W

Weight Block ( Ваговий блок) - частина ядра кулі складної будови , що забезпечує його динамічні характеристики. Ваговій блок із заливкою складають ядро кулі. Розрізняють односкладні , двох - і багатоскладові вагові блоки з різних матеріалів , до складу яких входять ексцентрики і кільця фліп- блоку.

WIBC - Women International Bowling Congress (Жіноча Міжнародна асоціація гравців у боулінг ) - найперша громадська організація об'єднує жінок -гравців в боулінг , спільно з ABS законодавець правил у світі боулінгу .

Woolworth ( Вулворт ) - спліт 5-10 .

WTBA - World Tenpin Bowling Association - ( Всесвітня Асоціація Десятікеглевого Боулінгу ) - головна організація , що визначає розвиток боулінгу як спорту в світі.

 

Х

X - символ страйку.